Dlaczego warto korzystać z outsourcingu IT?
Outsourcing IT
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Dlaczego warto korzystać z outsourcingu IT?

Delegowanie działań IT podmiotom zewnętrznym. Czy outsourcing IT ma sens? Czy i dlaczego warto z niego skorzystać?

Od małych firm po ogromne przedsiębiorstwa

Młody przedsiębiorca i doświadczony biznesmen, co ich łączy? Firmy tych dwóch Panów korzystają z outsourcingu IT, a dlaczego? Ponieważ nie ma osoby na kierowniczym stanowisku, która znałaby się na wszystkim. Może mieć dużą wiedzę na wiele tematów, jednak bezpośrednio nie pomoże to w prowadzeniu firmy.

Internet i technologia rozwijają się niezwykle szybko. Nowinki ze świata IT spływają każdego dnia. Jak być na bieżąco z nowościami, starając się je wprowadzać w życie, a do tego kierować firmą? Raczej nie jest to możliwe stąd pomysł na pomoc z zewnątrz. Do czego, tak naprawdę przyda się w Twoim przedsiębiorstwie outsourcing IT? Spieszymy z odpowiedzią:

  1. Obsługa systemów do wspomagania sprzedaży. Dzięki tej opcji masz szansę znacząco ją zwiększyć i sprawić, że będzie efektywniejsza. Po co zatrudniać ludzi, którzy się tym zajmą? Wiąże się to przecież ze stałymi kosztami pracowniczymi, dodatkową dokumentacją kadrową czy niepewnością związaną na przykład z nagłą chorobą i niedyspozycyjnością pracownika. 
  2. Koncentrowanie się na głównych procesach – Twoja uwaga skupia się na tym, co naprawdę ważne, jak procesy biznesowe. Czasochłonne projekty kierujesz wtedy do zewnętrznej agencji zajmującej się outsourcingiem IT w Twojej firmie. 
  3. Trudna do zarządzania funkcja zdjęta z Twoich barków. Jak już wspominaliśmy, IT to twardy orzech do zgryzienia dla biznesmena, który specjalizuje się w zgoła innej branży. Zamiast zamartwiać się technologią, skup się na tym, co dla Ciebie najważniejsze.
  4. Znaczące oszczędności. Outsourcing IT może przynieść wiele korzyści płynących z automatyzacji procesów w Twojej firmie. Obniżysz, dzięki temu koszty operacyjne i koszty pracy. Nadwyżkę budżetową przeniesiesz do słabo prosperującego działu, który warto rozwinąć.
Designed by Freepik

Czy dział IT jest konieczny?

Jest wiele branż na rynku, w których nie ma konieczności tworzenia działu IT. Wtedy outsourcing okaże się dużo lepszą propozycją. Mowa tutaj o przedsiębiorstwach, które:

  • nie potrzebują działu IT i specjalisty na cały etat,
  • nie chcą przechodzić przez proces rekrutacji,
  • dodatkowa dokumentacja kadrowa nie jest w ich interesie,
  • umowa o pracę z kolejnym pracownikiem nie jest możliwa,
  • potrzebują specjalistów IT z kilku dziedzin jednocześnie, na ½ czy ¼ etatu.

W każdym z tych przypadków wykorzystanie outsourcingu IT rozwiąże wiele problemów. Przede wszystkim dlatego, że firmy, które się tym zajmują, zatrudniają tylko i wyłącznie doświadczonych specjalistów. Jako osoba zarządzająca firmą z innej branży, masz pewność, że zewnętrzna agencja wykonuje swoją pracę, jak należy. Na Ciebie spływają tylko korzyści płynące z wyboru outsourcingu IT.

Designed by Freepik

Outsourcing IT – jak to działa?

Cały proces działa na naprawdę prostych zasadach. W większości przypadków wykupujesz konkretny abonament na odpowiednią liczbę godzin operacyjnych. Na koniec każdego okresu rozliczeniowego otrzymujesz fakturę za wykonane zadania. Możesz ją wrzucić w koszty działalności i zwyczajnie zaksięgować. Po co pchać się w nowy dział i kolejnych pracowników? Omijasz przecież dodatkowe składki ZUS, ubezpieczenia czy wypłatę wynagrodzeń. Co ważne, w każdym miesiącu to Ty decydujesz, ile godzin obsługi tym razem jest koniecznych. Jest to swego rodzaju elastyczność, która w przypadku działań pracowników etatowych nie jest możliwa.

Jak sam widzisz, zatrudnienie zewnętrznej agencji do outsourcingu IT ułatwia naprawdę wiele spraw. Jeżeli operujesz w branży zgoła innej od IT, a dział informatyczny w Twojej firmie nie jest konieczny – będzie to najlepsza opcja. Stosunkowo niższe koszty, elastyczność i brak dodatkowych zobowiązań to największe atuty takiego wyboru.

Zdjęcie główne artykułu: Designed by Freepik

codepromising

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Potwierdzenie jakości szkoleń PIFS i ICF – na czym to polega?
Potwierdzenie jakości szkoleń PIFS i ICF – na czym to polega?
Potwierdzenie jakości szkoleń PIFS (Polskiego Instytutu Formuł Skutecznych) i ICF (International Coach Federation) jest istotne dla uczestników, którzy poszukują wysokiej jakości szkoleń coachingowych. Oba certyfikaty stanowią dowód na to, że szkolenie spełnia określone standardy i jest prowadzone przez wyszkolonych i doświadczonych trenerów. Oto bliższe omówienie tych potwierdzeń jakości.
Czy agile to klucz do efektywnego prowadzenia projektów IT?
Czy agile to klucz do efektywnego prowadzenia projektów IT?
Poznaj znaczenie podejścia Agile w skutecznym zarządzaniu projektami IT. Dowiedz się, na czym polega ta metodyka i jak jej zastosowanie może przynieść korzyści Twojej firmie.
Jak poprawnie zorganizować i zidentyfikować instalacje elektryczne w domu?
Jak poprawnie zorganizować i zidentyfikować instalacje elektryczne w domu?
Poznaj praktyczne porady dotyczące identyfikacji i organizacji instalacji elektrycznych w domu. Optymalizuj swoją przestrzeń i zapewniaj bezpieczeństwo swojemu domowi.
Ostatnie wpisy